Recyklace

 

 

 

V cenách zboží publikovaných v internetovém obchodě je již zahrnut recyklační příspěvek. 

 

Od 13. srpna 2005 platí novela zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech, která přináší změny především ve zpětném odběru elektrozařízení a příspěvku na historické elektrozařízení. Tento zákon postihuje všechny dovozce, výrobce, ale i prodejce. Prodejci elektrospotřebičů nejsou podle názoru Ministerstva životního prostředí povinni převzít od zákazníka starý spotřebič přímo na prodejně. Povinností maloobchodního prodejce je přesně informovat zákazníka o sběrných místech. Lze mít přímo na prodejně vystavený seznam sběrných dvorů blízko místa prodejny nebo lze tuto informaci pomoci vyhledat na stránkách Ministerstva životního prostředí (http://www.env.cz) nebo na stránkách kolektivních systémů - ELEKTROWIN (http://www.elektrowin.cz - domácí elektrospotřebiče), ASEKOL (http://www.asekol.cz - elektronika, IT technika), případně REMA (http://www.remasystem.cz), EKOLAMP (http://www.ekolamp.cz - osvětlovací technika), ECOBAT ((http://www.ecobat.cz - přenosné baterie).

V rámci novelizace zákona musí dovozce nebo výrobce vybírat tzv. recyklační příspěvek vybíraný na historická elektrozařízení. Tato částka je určená k financování zpětného odběru, zpracování, využití a odstranění použitého elektrozařízení pocházejícího z domácnosti, které bylo uvedeno na trh do 13. 8. 2005. Je tedy určen i na zpětný odběr a další nakládání s použitým elektrozařízením uvedeným na trh dnes již neexistujícími výrobci, dovozci, prodejci apod.

Dovozci a výrobci mají možnost výši příspěvku uvádět na svých dokladech. Předpokládá se, že každý výrobce tuto možnost využije. Následně pak jsou všichni prodejci povinni uvádět náklady na sběr, zpracování a likvidaci historického elektrozařízení odděleně. Proto i na našich prodejních dokladech vystavovaných po 1. září 2005 bude uvedena položka - "Příspěvek na historické elektrozařízení". Tento poplatek, ačkoli uveden v objednávce, dokladu o zakoupení věci atd. odděleně, musí být spotřebiteli komunikován za každých okolností takovým způsobem, aby již první informace o ceně, kterou bude muset spotřebitel za věc zaplatit, nevzbuzovala zdání, že je nižší, než jaká je ve skutečnosti. Toho lze dosáhnout zejména zakomponováním tohoto poplatku do ceny věci s tím, že u ní je uvedena poznámka o tom, že již tento poplatek a v jaké výši obsahuje, případně vedle ceny věci je bezprostředně uvedena informace o výši poplatku a o tom, že jej je nutné do ceny započítat.

 

Výše příspěvků pro jednotlivé typy spotřebičů (včetně DPH) :

 
PoplatekDOMÁCÍ ELEKTROSPOTŘEBIČE
215,- KčChlazení (velké chladicí zařízení, chladničky, kombinace chladničky a mrazničky, mrazničky, ostatní velká zařízení používaná pro chlazení, uchovávání a skladování potravin)
65,- KčVelké domácí spotřebiče (pračky, sušičky, myčky nádobí, pečící zařízení, elektrické sporáky, ostatní velká zařízení používaná k vaření a jinému zpracování potravin, ostatní velké domácí spotřebiče v jiné podskupině neuvedené)
12,- KčStřední spotřebiče (vysavače, čistící stroje na koberce, ostatní zařízení pro čištění), varná deska, mikrovlnná trouba, odsavač, topení ohřev vody od 10 do 30 kg apod.
7,- KčNářadí, nástroje (vrtačky, pily, brusky, el. sekačky a další)
3,- KčMalé domácí spotřebiče (žehličky a jiné spotřebiče používané k žehlení, mandlování a další péči o oděvy, topinkovače, fritovací hrnce, mlýnky, kávovary a zařízení pro otevírání nebo uzavírání nádob nebo obalů, elektrické nože, spotřebiče pro stříhání vlasů, sušení vlasů, čištění zubů, holení, masáže nebo jinou péči o tělo, hodiny, budíky a zařízení pro účely měření, indikace nebo registrace času, váhy, elektrické ventilátory malé)
 
PoplatekSPOTŘEBNÍ ELEKTRONIKA
200,- KčTelevize s úhlopříčkou nad 21" (od 55 cm)
100,- KčDomácí kina (DVD mechanika, tuner a zesilovač vše integrované v jeden celek + sada reproduktorů, bez TV)
60,- KčTelevize do úhlopříčky 21" (do 55 cm včetně), DVD, video přehrávače a rekordéry, mikro/mini/midi věže, hifi komponenty (zesilovače, receivery, tunery), SAT a DVBT přijímače, dataprojektory, elektrické a elektronické hudební nástroje
30,- KčVideokamery, navigační systémy, GPS, přenosné radiomagnetofony
10,- KčDiscmany, walkmany, MP3 přehrávače, jiné osobní přehrávače, digitální fotoaparáty, radiobudíky, baby sittery (el. chůvy), sady autoreproduktorů
4,- KčAnalogové fotoaparáty, sluchátka, dálkové ovladače, mikrofony, komponenty zabezpečovacích systémů (čidla, ústředny apod.)